تبلیغات
دنیای آموزش - مکالمه با تلفن همراه، بدون آنتن دهی!

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 31 اردیبهشت 1388
فناوری IDEN
شبکه یکپارچه دیجیتالی یا به اصطلا‌ح IDEN ، فناوری برای ارتباطات سیار است که به وسیله شرکت موتورولا‌ ایجاد شده و توسعه یافته است و به کاربران اجازه استفاده از یک شبکه رادیویی ترانک و تلفن همراه را به صورت همزمان می‌دهد.
این شبکه براساس روش TDMA یا دسترسی چندگانه تقسیم زمانی عمل می‌کند و از این رو قادر است تا روی هر کانال ۲۰ کیلوهرتزی ارتباط همزمان سه تا شش نفر را در حالت تلفنی یا ۶ تا ۱۲ نفر را در حالت رادیوی دوطرفه (بیسیم) برقرار کند.
گوشی‌های سیستم IDEN درست مثل تلفن‌همراه از سیم‌کارت استفاده می‌کنند اما در واقع آنها پنج سرویس را در قالب یک دستگاه و یک شبکه به صورت یکپارچه ارائه می‌کنند.
یک تلفن بدون سیم دیجیتال، یک رادیوی دوطرفه (بیسیم) با قابلیت ارتباط بین‌المللی یا ملی، سیستم انتقال داده بسته‌ای جهت دسترسی به شبکه اینترنت، ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی و پیام‌های متنی و در نهایت یک مودم بدون سیم از جمله خدمات این گوشی است.


● چگونگی عملکرد سیستم
شرکت موتورولا‌ فناوری IDEN را به طور اختصاصی در دهه ۱۹۹۰ میلا‌دی معرفی کرد. این فناوری شیوه نوینی را برای ارسال همزمان صوت و دیتا در قالب یک کانال و در نتیجه افزایش کارایی از طیف فرکانسی ارائه می‌کرد.
این فناوری از روش ترانک ایده گرفته شده بود و از سیستم TDMA بدین منظور استفاده می‌کرد. فناوری IDEN از روش داده بسته‌ای جهت تبادل داده و استفاده حداکثر از ظرفیت کانال و فراهم آوردن یک ارتباط پایدار اینترنتی بهره می‌گرفت.


● سیر تکامل گوشی‌های IDEN
موتورولا‌ با ابتکار خود توانست ارتباط push-to-talk را به منظور امکان ارتباط لحظه‌ای در سیستم IDEN ترکیب کرده و برای نخستین بار به نیازهای گروهی از کاربران که علا‌وه بر تماس‌های تلفنی رایج نیاز به ارتباطات لحظه‌ای و متناوب اما متعدد با گروه‌های کاری خود را داشتند، پاسخ دهد.
امروزه این گوشی‌ها از نظر ابعاد بسیار کوچک و جمع و جور شده‌اند و امکاناتی را نظیر پخش موسیقی، دوربین دیجیتالی و دیگر سرگرمی‌ها برای کاربران به ارمغان می‌آورند.
در اختیار داشتن خدمات مختلف بدون سیم در قالب یک دستگاه کوچک، قطعا قابلیت تحرک کاربر و رضایت وی از خدمات را در پی خواهد داشت به علا‌وه آنکه امکان ارتباط رادیویی دوطرفه به کاربر اجازه می‌دهد تا ارتباطی سریع و آنی را تنها با فشردن یک کلید با دیگر کاربران تا فواصلی دور و در کشورهای مختلف مشترک خدمات برقرار سازد و هم از هزینه‌های ارتباطی خود کاسته و هم آنکه بر سرعت ارتباطات خود بیفزاید.
IDEN علا‌وه بر ارائه خدمات PTT سلولی، خدمت مشابه دیگری را تحت عنوان <مکالمه مستقیم> به صاحبان گوشی‌های NEXTEL عرضه می‌کند.
این خدمت در حقیقت همان PTT است با این تفاوت که کاربران را قادر می‌سازد تا به صورت مستقل از شبکه و یا در شرایطی که خارج از شبکه قرار گرفته‌اند (مثلا‌ عدم آنتن‌دهی گوشی) باز هم بتوانند از ویژگی مکالمه تلفن همراه خود لذت ببرند. البته در این شرایط برد این خدمت حداکثر شش کیلومتر (میزان برد بستگی زیادی به محیط دارد) خواهد بود.
بدین منظور تعداد ۱۰ کانال رادیویی و ۱۵ کد کاهش تداخل برای هر یک از کانال‌ها درون گوشی تعبیه شده است و کاربران با تنظیم کد و کانال مشابه روی گوشی‌های خود قادر خواهند بود تا ارتباط دو یا چندطرفه را بدون هزینه برقرار سازند.
در صورتی که کاربران بخواهند به صورت دو به دو با هم مکالمه‌ای را انجام دهند که از دسترس شنود و دریافت دیگر کاربران پنهان بماند، می‌توانند از ویژگی منحصر به فردی به عنوان <تماس پوشیده> استفاده کنند.
در این روش مبدا ارتباط باید جهت مکالمه با شخص موردنظر از شماره تلفن همراه وی به عنوان یک کد دسترسی استفاده کند.
 


طبقه بندی: فن آوری اطلاعات، 
ارسال توسط ستاره
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام بخش وبلاگ بیشتر مورد استفاده شماست؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin