تبلیغات
دنیای آموزش - نکاتی برای انتخاب چاپگر

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388
میزان استفاده از دستگاه‌های چاپگر چه به‌ صورت منفرد و چه در قالب دستگاه‌های چندکاره چند صباحی است که رونق یافته. افزایش تنوع در انواع مدل‌های جوهرافشان و لیزری و کاهش قیمت این دستگاه‌ها و مواد مصرفی آن‌ها مزید بر علت بوده است. در این بخش سعی داریم به صورت مختصر و مفید درباره خرید چاپگر صحبت کنیم.‏
قدم اول؛ شناسایی نیاز
اولین مرحله از تهیه چاپگر، شناسایی نیاز نام دارد. دراین گام باید بدانید که برای انجام چه کاری به چاپگرها نیاز پیدا کرده‌اید. پس از اینکه تکلیف خود را با نیاز کنونی مشخص کردید، قدری درباره فعالیت‌های احتمالی آینده تفکر کنید،‌ زیرا تغییر نوع فعالیت‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌تواند حجم نیاز شما را تغییر دهد و در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. خدا نکند چاپگری را خریداری کرده و مجبور باشید پس از مدت‌کوتاهی دست به دامان نوع دیگری شوید.
چاپگرها در شکل‌های مختلفی عرضه می‌شوند. بد نیست پیش از آغاز هر اقدام عملی برای خرید، با انواع تکنولوژی چاپگرها مانند جوهرافشان و لیزری، اندازه آن‌ها، قابلیت‌های فنی و امکاناتی که عرضه می‌کنند، برندها، قیمت‌ها و شرکت‌های پشتیبان آن‌ها آشنایی بیشتری کسب کنید. توجه داشته باشید که دستگاه‌های چندکاره و موضوع وزن،‌ ابعاد، ‌مصرف انرژی و هزینه مواد مصرفی و غیره را نیز مورد توجه قرار دهید.


● قدم دوم؛ تصمیم اولیه
در گام دوم باید بین دو تکنولوژی جوهرافشان و لیزری دست به انتخاب بزنید. در این‌باره می‌توانید تحقیقات وسیعی انجام دهید. چاپگرهای جوهرافشان همگی رنگی هستند، اما سرعت چاپ محدودی نسبت به لیزری‌ها دارند. قیمت دستگاه‌های جورافشان به ‌طور معمول ارزان است و حداقل قیمت آن از حوالی ۴۰ هزار تومان آغاز می‌شود. این در حالی است که حداقل قیمت چاپگرهای لیزری تک‌رنگ از ۱۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود.
برخلاف قیمت پایین چاپگر جوهرافشان، هزینه چاپ اسناد با این چاپگرها قدری بالاست. جوهرافشان‌ها از رنگی استفاده می‌کنند که در مخازنی به نام کارتریج عرضه می‌شوند و در حالت عادی برای چاپ ۳۰۰ صفحه با کیفیت معمولی مناسب هستند. در کیفیت‌های بالا که رنگ بیشتری مصرف می‌شود تعداد صفحه‌ها تا ۱۰۰ صفحه کاهش خواهد یافت. اگر قدری از حجم رنگ مورد استفاده بکاهید و آن را در وضعیت اقتصادی (‏Eco‏) تنظیم کنید شاید تا ۶۰۰ صفحه را پاسخ‌گو باشد. چاپگرهای لیزری در نقطه مقابل قرار دارند. قیمت تونر آن‌ها که نقشی مشابه جوهر دارد در وهله اول بالاتر از کارتریج‌هاست، اما متوسط هزینه برای چاپ هر سند بسیار کمتر است. برای مثال، یک مخزن تونر کامل می‌تواند ۲۰۰۰ صفحه را با کیفیت معمولی چاپ کند که در کیفیت‌های بالا تا ۱۲۰۰ صفحه کاهش خواهد یافت. در حالی که در وضعیت اقتصادی (‏Eco‏) به سهولت ۳۵۰۰ صفحه را چاپ خواهد کرد!
به‌ طور خلاصه می‌توان گفت که قیمت دستگاه‌های جوهرافشان ارزان‌تر است، اما مواد مصرفی آن نسبت به چاپگرهای لیزری هزینه بالاتری دارد.
امکان چاپ رنگی در چاپگرهای لیزری نیز مدت‌هاست که فراهم شده و قیمت آن‌ها نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. حداقل قیمت چاپگر لیزری رنگی در حدود ۱۸۰ هزار تومان است.
اگر کیفیت رنگ‌ها اهمیت غیرقابل انکاری برای شما دارد ناگزیر به انتخاب تکنولوژی جوهرافشان هستید. اگر هم سر و کار شما با متن و رسم دیاگرام‌های ساده است و البته سرعت چاپ را هم امری ضروری می‌دانید از تکنولوژی لیزری استفاده کنید!


● قدم سوم؛ انتخاب برند!
بازار داخلی ایران در کنف اختیار چهار برند بزرگ ‏Canon، ‏Epson، ‏HP‏ و ‏Samsung‏ است. در بازارهای جهانی نام‌های معتبر دیگری مانند ‏Brother، ‏Lexmark‏ و ‏Dell‏ نیز روانه بازار‌ها می‌شوند که در ایران به سختی قابل ابتیاع هستند. تکنولوژی چاپ در جوهرافشان‌های ‏Canon‏ و ‏HP‏ مشابه است و درست در نقطه مقابل آن‌ها ‏Epson‏ با تکنولوژی انحصاری خود قرار گرفته.‏
در زمینه چاپگرهای جوهرافشان ویژه عکس، برند ‏Sony‏ نیز وارد عرصه می‌شود. شرکت‌های ‏Canon، ‏Epson‏ و ‏Sony‏ فعالان اصلی بازار این نوع چاپگرها هستند.
در بازار چندکاره‌های جوهرافشان نیز ‏Canon‏ طلایه‌دار است و ‏HP‏ و ‏Epson‏ در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.
اما حکایت بازار چاپگرهای لیزری قدری متفاوت است. به‌ طور سنتی، بازار چاپگرهای لیزری در بازار ایران در اختیار ‏HP‏ است و ‏Canon‏ و ‏Samsung‏ برای کسب رتبه‌های بعدی رقابت می‌کنند.
در زمینه لیزری‌های رنگی نیز سهم ‏Samsung‏ فراتر از ‏Canon‏ است. این را از خاطر بردم که بگویم ‏Samsung‏ فقط در بازار لیزری‌ها و به‌ خصوص لیزری‌های رنگی فعالیت جدی دارد.
علاوه بر انتخاب نام برند، لازم است درباره شرکت ارایه‌کننده خدمات پشتیبانی فنی نیز تحقیق مفصلی انجام دهید. اگر دستگاه شما خدای نکرده دچار مشکل شود، ‌بسیاری از شرکت‌های ناشناخته به‌ سهولت از ارایه خدمات فنی پشتیبانی گردن خالی می‌کنند. در این‌باره کمی حساس باشید!


● قدم چهارم؛ موضوع سازگاری
دوستانی که از دستگاه‌های قدیمی و سیستم‌عامل‌های مختلف استفاده می‌کنند به امر سازگاری چاپگر موردنظر با مشخصات فنی دستگاه خود دقت ویژه داشته باشند. برای مثال، برخی از چاپگرها با سیستم‌عامل ‏Linux‏ سازگاری ندارند، یا آنهایی که از لپ‌تاپ‌های ‏Apple‏ استفاده می‌کنند ممکن است هنگام استفاده از برخی مدل‌ها با مشکلاتی مواجه شوند. استفاده از رابط پرسرعت ‏USB ۲.۰ ‎‏ نیز توسط برخی دستگاه‌ها پشتیبانی نمی‌شود. همچنین برخی از امکانات در مدل‌های منتخب ارایه می‌شوند. در این‌باره می‌توانید به وب‌سایت سازنده مراجعه کنید. این‌ها را گفتم تا ضرری متوجه شما نشود!


● و آخر اینکه
هر یک از تکنولوژی‌های جوهرافشان یا لیزری را که انتخاب کنید، باید مسائلی را رعایت کنید،‌ در این‌باره در فرصتی بهتر صحبت خواهم کرد. به‌ تصورم همین نکات می‌تواند در هنگام خرید چاپگرها مفید واقع شود!

 


طبقه بندی: عمومی، 
ارسال توسط ستاره
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام بخش وبلاگ بیشتر مورد استفاده شماست؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin