تبلیغات
دنیای آموزش - لایه های مدل OSI:

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 11 مهر 1387

لایه های مدل OSI:

  لایه یک Physical- لایه دو Data -لایه سه ( Network ) -لایه چهار ( Transport) -

لایه پنج ( Session)- لایه شش ( Presentation)- لایه هفت ( Application)

لایه های مدل OSI:

   لایه یک (Physical) :

  این لایه با مشخصات فیزیکی محیط های انتقال مانند کابل ها و کانکتورها در ارتباط است در این لایه مشخصات مکانیکی ، فیزیکی و عملیاتی محیط انتقال همچون ولتاژ الکتریکی ، سرعت و فاصله مجاز تعریف شده است.                 

  لایه دو (Data) :                                                                                   

 این لایه فراهم کننده ارتباط با لایه فیزیکی و محیط انتقال است .این لایه با آدرس های فیزیکی کار می کند و بر اساس آن سخت افزارها یا لایه Data Link دیگری را پیدا می کنند این لایه وظیفه کشف خطا و تشخیص صحت داده رسیده را نیز برعهده دارد .از پروتکل های این لایه می توان FDDI, Ethernet نام برد.                                                                                               

  لایه سه ( Network) :

وظیفه اصلی لایه شبکه مسیریابی و هدایت بسته بین مسیرهای مختلف تا رسیدن به مقصد است.این لایه بر خلاف لایه دوم که با آدرس های فیزیکی کار می کند از IP Address  جهت شناخت مقصد استفاده می کند Routerکه یکی از ابزارهای مسیریاب است در این لایه عمل میکند.          

پروتکل های IP,IPX در این لایه عمل می کنند.   

                                                       

لایه چهار ( Transport) : 

از وظایف لایه انتقال می توان ، اطمینان از رسیدن داده ها به مقصد فرستادن پیغام پس از دریافت بسته کنترل و ارسال بسته ها و ارسال مجدد بسته های خراب و تقسیم بسته های بزرگ به قطعات کوچک قابل انتقال نام برد.

لایه پنج ( Session) :

لایه جلسه وظیفه برقراری تماس بین مبدا و مقصد و قطع آن پس از اتمام ارتباط را برعهده دارد .همچنین در صورتی که حین انتقال ارتباط قطع شود این لایه وظیفه دارد مجددا ارتباط را برقرار کند تا ارسال داده ها از سر گرفته شود.

 

لایه شش ( Presentation) :

 وظیفه این لایه ترجمه کدهای رسیده از لایه های پایینتر به Format قابل استفاده توسط برنامه های کاربردی مانند Mail می باشد. در این لایه عملیات رمز گذاری و فشرده سازی انجام می شود.

 

لایه هفت ( Application) : 

  در این لایه برنامه های کاربردی قرار دارند که کاربران با آنها در تعامل هستند مانند : انواع  Browser ها ، برنامه های ارسال  Mailو غیره.
طبقه بندی: آموزش شبکه، 
ارسال توسط المیرا
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام بخش وبلاگ بیشتر مورد استفاده شماست؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin