تبلیغات
دنیای آموزش - شبکه چیست؟

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 شهریور 1387

شبکه چیست ؟
 
شبکه های کامپیوتری مجموعه ای از کامپیوتر های مستقل است ،که به نحوی با یکدیگر اطلاعات و داده مبادله می نماید.
برای مثال می توان یک شبکه را که شامل چهار کامپیوتر ، دو Server ، یک چاپگر و یک مسیر یاب تشکیل شده باشد که هر کدام در کنار یکدیگر نقش خاصی را ایفا می کنند.
در ادامه می خواهیم درباره کاربرد های شبکه صحبت کنیم:از کاربرد های شبکه می توان به :
1- اشتراک منابع
2-کاهش هزینه ها
3- افزایش کارایی سیستم
4- حذف محدودیت های جغرافیایی در تبادل داده ها
اولین کاربرد شبکه اشتراک منابع است که به معنای فراهم آوردن و به اشتراک گذاشتن سخت افزار ، نرم افزار و داده های مورد نیاز شبکه است.
بعنوان مثال یک چاپگر در شبکه می تواند در اختیار کل کاربران باشد و همه بدون جابجایی فیزیکی چاپگر از آن استفاده کنند.یاا یک نرم افزار گران قیمت بر روی یک ماشین خاص بنام سرویس دهنده ی فایل نصب شود و همه بطور مشترک از آن استفاده کنند.


کاربرد بعدی شبکه کاهش هزینه هاست.بکار گیری شبکه های کامپیوتری هزینه ها را در تمامی جوانب کاهش می دهد .امروزه استفاده از پست الکترونیکی گذشته از سرعت بسیار زیاد ، عملا رایگان است ، یا جابجایی پول و اعتبار ، خرید و فروش الکترونیکی ، هزینه ای در حد صفر دارد.
به خاطر داشته باشید : یک چاپگر یا نرم افزار برای 20 نفر به صرفه تر از استفاده 20 چاپگر و نرم افزار برای 20 نفر است.
یکی دیگر از کاربرد های شبکه افزایش کارایی سیستم است.بهره گیری از شبکه می تواند کارایی سیستم را افزایش بدهد ، بدین نحو که توزیع وظایف سازمانی یک مجموعه همانند بانک ، به ماشین های متفاوت شبکه ، کارایی سیستم را از لحاظ سرعت دسترسی به اطلاعات , همچنین پردازش و ذخیره اطلاعات افزایش خواهد داد.
کاربرد دیگر شبکه حذف محدودیت های جغرافیایی در تبادل داده هاست.
دهکده جهانی اینترنت ، فواصل جغرافیایی را بی معنا کرده است، با استفاده از شبکه های کامپیوتری شما می توانید در کسری از ثانیه به منابع اطلاعاتی موجود در فواصل هزاران کیلومتری خود دسترسی داشته باشید و  یا با کاربران حاضر در شبکه ، مبادله پیام یا اطلاعات نمایید.
طبقه بندی: آموزش شبکه، 
ارسال توسط المیرا
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام بخش وبلاگ بیشتر مورد استفاده شماست؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin